Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Ford Mondeo Vignale – Chorvatsko 2017 #1

6

Krásný den, přátelé.

Dnes pro vás mám článek, první ze dvou, o letošním putování do Chorvatska a zpět. V dnešním prvním díle bych rád napsal pár vět o technice, kterou jsem s sebou měl a o autě, kterým jsme tam jeli. Shodou okolností nám totiž pár dnů před odjezdem přišla do mailu pozvánka na předváděčku nového Fordu Fiesta. Bohužel se termín překrýval s naším odjezdem, takže jsme s těžkým srdcem a tisícery díky odmítli. Ovšem slovo dalo slovo, respektive email dal email a nakonec se nám naskytla možnost vyzkoušet si nové Mondeo, navíc v luxusní verzi Vingale. Já jsem si ho zamiloval. Nemohu mluvit za Peťu, ale podle toho, jak jí svítila očička, když ho řídila myslím, že si ho zamilovala taky. Dnes už nám na zahradě nestojí. Včera jsme ho vrátili a zbyla po něm krásná vzpomínka, která se zařadila po bok další, již letitější vzpomínky na auto s modrým oválem ve znaku.

Když jsem si udělal řidičák, jezdil jsem Škodou 100, kterou předtím řídil pár let můj brácha a před ním pár dekád můj děda. Bylo mi čerstvých 18 a vlastní auto bylo něco jako vstupenka do světa svobody. Takže výběr prvního auta, které si koupíte sám, jsem v té době považoval za jedno z nejzásadnějších rozhodnutí v životě. A ač jsem ho považoval za tak závažné, měl jsem v něm celkem rychle jasno. Ford. Bude to Ford. Musí to být Ford. Měl jsem v té době hlavu plnou ideálů a snů a jedním z těch snů byl život v USA. A když v té době nemohl Mohamed k hoře, musela hora k Mohamedovi. A jaké jiné auto je větší symbol Ameriky, než právě Ford? V mém případě to byl nakonec Ford Escort v tmavě modré barvě. Mám na něj jen ty nejkrásnější vzpomínky. Bylo to moje první auto, ve kterém jsme s Peťou jezdili.

To jen tak na úvod, abych nastínil své pocity a vztah ke značce. Ženy nezapomenou na první lásku, muži na první auto…

Takže sedím v Mondeu, ruce na volantu. Předali nám ho navečer, pár minut před odjezdem. Sedím, koukám na záplavu kůže všude kolem mně v interiéru. Slunce je nízko, tak nízko, že se jeho paprsky lámou ve větvích stromů. Trochu mě oslňují, ale krásně to dokresluje atmosféru. Prostě tam jen tak sedím a užívám si to. Před sebou máme 988 km a já se těším, jako už dlouho ne.

Ford ČR nám zapůjčil verzi se vznětovým 2.0 TDCI motorem, automatickou převodovkou, navigací, masážními sedačkami a … No, asi nemá cenu rozepisovat, co vše ono Mondeo ve výbavě mělo, bylo toho totiž hodně. Vlastně vše, nač si vzpomenete. Jedná se o verzi Vignale, což je u Fordu pojetí vrcholného luxusu.

Něco bych já osobně oželel. Něco jsem neměl čas vyzkoušet. Něco mě rozčilovalo. Něco bylo naopak hodně chtěl i u dalšího auta.

To, co se mi opravdu líbilo, je systém rozpoznání značek. Auto sleduje okolí silnice a skenuje značky. Na displeji, který je celý digitální, vám promítá značky s nejvyšší povolenou rychlostí a značky začátku a konce zákazu předjíždění. Což je fajn. Asi každému se někdy stane, že značku přehlédne. Někdy jsou umístěny na tak hloupých a málo viditelných místech, že je to až s podivem. S touto vychytávkou se vám to ale nestane. Schválně jsem sledoval systém v místě, kde vím, že je značka již značně zarostlá v křoví a ani s v takových případech neměl systém problém. Palec hore!

Další vychytávkou, kterou oceníte na dlouhých cestách, je tempomat, který hlídá rychlost jednak vaší, ale i aut před vámi. Nastavíte si, že chcete po dálnici jet rychlostí 130 km v hodině a o více se nestaráte. Pokud auto před vámi zpomalí, zpomalíte také. Pokud auto před vámi opět zrychlí, zrychlíte také až do rychlosti 130 km/h. S čím systém v tomto případě nepočítá, je bezohlednost některých lidí. Auto si totiž hlídá nejen rychlost, ale i bezpečný rozestup. Jenže jakákoliv vzniklá díra je celkem rychle využita jiným řidičem, který se vám “na*ere” přímo před čumák. V Rakousku tohle fungovalo skvěle, řidiči tam dodržují rozestupy. Na Slovinsku to nemělo cenu kvůli velkému provozu a časté jízdě v koloně. A v Chorvatsku to nemělo smysl používat kvůli stylu řízení ostatních.  

Super, ale oželitelné je pro mne masážní sedačka. Je příjemné si na parkovišti, nebo v koloně nechat trochu promasírovat záda. Ale beru to spíš jako fajn věc pro spolujezdce. Já bych se bez toho obešel. Stejně tak jako různé jiné asistenty. Které jsem ale nezkoušel, protože na to během týdne nebyl čas. Možná bych po čase mluvil jinak. Jen zmíním, že v autě jsou senzory, které kontrolují, jestli jedete ve svém pruhu a případně vás do něj vrátí. Kontrolují, jestli nejevíte známky únavy. Kontrolují, jak blízko/daleko jste od auta, které mate před sebou a pokud jste blízko, tak na přední sklo, do jeho spodní části promítnou červené puntíky. Na našich cestách je opět dost nepoužitelné, protože se před vás stále někdo cpe, takže vám dost často svítí červené upozornění. Jsem ale přesvědčen, že to všechno jde vypnout, nebo upravit dle svých požadavků. Jak zmiňuji, všechny ty systémy jsem neměl čas otestovat. 

Co ale zajímá asi většinu z vás je, jak taková kára vlastně jede? Trošku jsem se obával, že to bude velká nemotorná krabice. Trochu bez duše. Nebylo by to první, ani poslední auto, kterému se to stane. Takových je mnoho. Ovšem Mondeo není ten případ. Když bych to přirovnal k ženě, tak na první pohled se jeví jako seriózní dáma. Je krásná, muži se za ní otáčejí. Je spolehlivá, dává vám pocit bezpečí. Udělá to, co se od ní očekává. Ovšem pak, když jí poznáte blíž a navážete s ní bližší vztah, změní se. Vy najednou zjistíte, že kromě “D” (drive) na voliči automatické převodovky má i písmenko “S”. Asi značí “Sport”, stejně tak by ale mohlo značit “Sexy”. Protože když si přeřadíte na “S” auto se změní. Ztuhne mu podvozek. Motor jde ochotně do vyšších otáček. Máte pocit, že vás sedačky více obepnou. Nemohu to tvrdit jistě, zvenku jsem se nedíval, ale myslím, že to auto se usměje. Lišáčky pobrukuje motorem a řekne “teď něco zažiješ”. A taky že jo! Sešlápnete plyn a místo pozvolného seriózního až nudného rozjezdu z “D” polohy řadičky vystřelíte do neznáma. Auto vás zatlačí do sedačky a začíná ta pravá sranda. Jsem gentleman. Proto nebudu rozepisovat, co jsem s touto dámou vše dělal, ale řeknu jen jediné. Hned, jak skončíte, chcete znova! 

Jo, opravdu je tak dobré. Dodám, že oněch cca. 2 200 km jsem ujel se spotřebou 6,5 litrů. Věřím, že bych to dokázal za 6,2 pokud bych se držel kolem rychlosti 110 km na dálnici a ve stoupání nezkoušel, jak krásně táhne i do opravdu velkých kopců 😀 Ford nabízí i verzi se slabším, ale úspornějším dvoulitrem.
V “S” řežimu je spotřeba vyšší, ale nenajel jsem v něm tolik, abych to změřil. Pokud byste chtěli vidět, co vše Vignale má, nebo jaké modely v této výbavě Ford nabízí, koukněte k nim na web.

Fotovýbava

 

A teď ještě k tomu, co jsem s sebou měl za foťáky. Většinu jsem vám již představil ve svých videích na YouTube kanále

Canon 6D moje hlavní zrcadlovka. A k ní objektiv 135mm f/2,0 L. Jedná se o základní zrcadlovku s Full Frame snímačem a skvělý portrétní objektiv. 

Olympus OMD E-M5 ii a objektivy m.zuiko digital 7 – 14mm f/2,8 PRO (výborný širokoúhlý objektiv na krajinu a architekturu), m.zuiko digital 40 – 150 f/2,8 PRO (skvělý teleobjektiv) a m.zuiko digital 12mm f/2,0 (malý, ale šikovný objektiv na street focení). 

OMD E-M5 ii

 

m.zuiko 7 – 14 mm f/2,8 PRO

 

m.zuiko 40 – 150 mm f/2,8 PRO

m.zuiko 12 mm f/2,0

Olympus Tough tg5

Canon EOS 6D

Canon 135mm f/2 

*Jen připomenu možnost získat slevu 10% na věci od Olympusu. Pokud by někdo slevu chtěl, stačí napsat na mail.

Přiznám ale, že jsem si tolik výbavy vezl zbytečně. Chtěl jsem si zejména odpočinout, takže jsem byl fotit jen ráno. Poté jsem si řekl, že si s sebou foťáky brát nebudu. Nebral jsem si jeden večer ani mobil a bylo to to nejlepší, co jsem mohl udělat. Moc fotek Vám tedy letos nepředstavím, ale věřím, že i tak se vám budou líbit a dáme si je hned v dalším článku! 🙂

Zatím se mějte krásně a dejte mi do komentů vědět, jaké je vaše vysněné auto 🙂 

Ahoj a těším se příště
signature
share
6 Responses
 • Karolína
  Srpen 22, 2017

  Opravdu moc hezky napsaný článek, nebýt věrná své staronové parťačce Octavii, snad bych i do Fordu šla 😁. Moje vysněné auto byla Audi TT, i když vylétala jednu dobu ze zatáček 😃. Ale dneska bych do ní nenarvala ty své dvě rošťandy. Takže priority se změnily a jsem už roky věrná Škodovkám a limuzíně Superb bych znovu neodolala. Ale někde na dovolené jen s manželem bych klidně šla do cabrioletu a užívala si vítr ve vlasech 😎.

  • Miroslav Čížek
   Srpen 24, 2017

   Ahoj Karolíno, moc děkuji. Taky bych si na dovolené nechal líbit cabrio 😀 Možná i mimo dovolenou, kdybych bydlel někde jinde. Praktičnost je fajn, ale když ta praktická auta nejsou tak pěkná 😀

 • Jíťa
  Srpen 23, 2017

  Mondeo je moje autoláska už od dětství – vlastně už od jedničkové řady. Díky za supr počtení a seznámení s novou verzí 🙂

  • Miroslav Čížek
   Srpen 24, 2017

   Já moc děkuji za koment 🙂 Já byl dříve spíš fanda Focusu 🙂 Ale teď nevim nevim 🙂 vidim to 50:50 Focus vs. Mondeo 🙂

 • Pavel
  Srpen 24, 2017

  Muj dream car je Mustang, nebo Camaro 🙂

  • Miroslav Čížek
   Srpen 24, 2017

   To chápu 🙂 Mustang je krásný auto 🙂 A Camaro taky. 🙂