Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Olympus OMD E-M1 – uživatelská recenze

1

Čerstvý vzduch s jeho nezaměnitelnou vůní od oceánu z východu a v dálce výhled na vrcholek Mount Kenya… Ano, Afriko, jsem tady! Vyrazil jsem na expedici, o které jsem snil již v dětství. Já, zásoby jídla a pití, stan, foťák a malé terénní auto. Nedbajíc varování místních průvodců jsem vyrazil sám na celkem odlehlé místo. A stálo to za to! Výhledy jsou naprosto dech beroucí. Nekonečné obzory. Zelená nejsytější, jakou si kdo umí představit. Paměťová karta plná nádherných snímků. Vzduch čistý a neskutečně opojný… Panenská příroda. Divočina. Místo, kde vás jediná chyba může stát krk. Jediná chyba! A já jí udělal… Vzal jsem si na expedici jen 5 párů ponožek! Jenže dnes byl již sedmý den. Odér, který se za mnou line, přilákal šelmy z celého okolí. Školácká chyba… Jsem ve svém stanu. Vyhasínající oheň dává už jen málo světla, ale o to zlověstnější stín vrhají šelmy, které jsou přímo před mým stanem…

em11240_2Olympus OMD E-M1 + Olympus 12-40 f/2,8 PRO

Hlavou se mi honí nejrůznější myšlenky, třeba jak jsem v dětství před spaním koukal na mapu Afriku. Jak jsem zavřel oči a představoval si, jak prozkoumávám každičký její záhyb… Nebo jak jsem v pubertě před spaním koukal na plakát Cameron Diaz. Jak jsem zavřel oči a představoval si, jak prozkoumávám každičký její záhyb… 

Nic z toho již nestihnu! Mé dny jsou sečteny. Průvodci mě varovali. Říkali mi, že se v těchto končinách pohybuje velmi nebezpečný gepard. Měl jsem jim věřit, ale teď už je pozdě litovat… Naposledy se v duchu rozloučím se všemi, které mám rád… Jeden z gepardů už má hlavu v mém stanu! Vrhá se mi po noze… „Bože, proč po noze? Proč to neudělá rychle? Myslel jsem, že tyhle mrchy jdou po krku.“ Hlavou mi letí milion myšlenek. „Hlavně nevzbudit Peťu, v klidu si tady oddychuje vedle mě zachumlaná v povlečení s růžovými kytkami.“ …  Ale moment! Jel jsem na expedici sám. Jak to, že je vedle mě? A proč nemá spacák, ale vzala si peřiny? A proč mi ten gepard občas olízne palec u nohy, místo aby mě zabil a sežral? Ještě jednou se odvážím kouknout do míst, kde by měl být konec mého stanu, jenže ten už tam není, už i moje noha vykukuje z pod kytkované peřiny… A gepard není gepard, ale malý chlupatý šedý tygřík, který si tak usilovně myje jazykem celé tělo, že občas umyje i mě… Byl to jen sen! Super!

camer

Tyto plakáty jsou v mém dětském pokoji v domě rodičů na stěně stále.

Touha objevovat a zachraňovat Afriku mě opustila v době, kdy jsem zjistil, že je Afrika plná jedovatých hadů. S polovičkou jsme se pak shodli, že do míst, kde jsou jedovatí hadi až moc vlezlí, nikdy cestovat nebudeme. Po úvaze jsme přidali i lokality, kde jsou jedovatí (nebo prostě jen velcí) pavouci, hejna hnusného hmyzu a kde mají hodně kořeněné jídlo a na hygienu si moc nepotrpí. Jinými slovy zůstala nám Evropa, USA, Nový Zéland, neodlehlé části Austrálie a ty lepší části Asie 🙂 Ale kdo ví, třeba bude jednou touha poznávat silnější.

Před časem jsem měl zapůjčený Olympus OMD E-M1 a tři objektivy z profi řady (M.ZUIKO ED 12-40mm f/2,8 Pro, Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 Pro a M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm f/1.8). Vlastně to bylo před delším časem. Musel jsem tenkrát foťák vrátit nečekaně dřív, než jsem si s ním stihl nafotit všechny ukázkové fotky, které jsem chtěl. A po pravdě jsem z něj byl ze začátku trochu rozpačitý, jenže nyní je vše jinak a jsem rád, že jsem tenkrát tu recenzi nenapsal. Ale o tom až později.

Nyní mohu s čistým svědomím prohlásit, že OMD E-M1 je rozhodně foťák, se kterým si dovedu představit procestovat svět.

em11240Olympus OMD E-M1 + Olympus 12-40 f/2,8 PRO

Vzhled, konstrukce a celkové zpracování.

V této kapitole by mi stačilo jen jedno slovo. Perfektní. Ale abych byl konkrétnější. Vzhled je opravdu povedený. To není nic neobvyklého. Krásné foťáky dělá dnes kde kdo (namátkou Fuji má parádní retro dizajn, byť na můj vkus už dost hipsterský, Sony u řady alfa zvolilo moderní pojetí, ale vypadá taky fantasticky, i zrcadlovka může být opravdu pěkná jak dokazuje Nikon DF. A příkladů by se našlo mnohem více). U Olympusu jsou ale fantasticky udělané i objektivy! M.Zuiko jsou opravdu výstavní kousky! Objektivy z řady M.ZUIKO Premium a M.ZUIKO Pro bych si doma vystavil do prosklené vitrýnky. Vůbec by mi nevadilo se na ně dívat každý den. Co se konstrukce týče, tak je to opravdu to nejlepší, co jsem měl v ruce. Musím souhlasit se Steve Huffem, že na EM1 není jediné místo, které by se dalo konstruktérům vytknout.

Celý foťák je utěsněný proti prachu, stříkající vodě a je mrazuodolný. 

Krásný vzhled je ale jen jeden aspekt. U objektivů jsou důležitější jejich optické vlastnost. I tam si M.ZUIKO objektivy vedou skvěle. Konstrukčně jsou bez jediné chybičky. Oba dva objektivy z řady Pro (tedy 12-40 a 40-150) jsou odolné proti stříkající vodě, prachu a mrazu. Jsou to celokovové objektivy a celou dobu používání jsem nezaznamenal nic, co bych jim mohl vytknout. Jsou příjemně těžké, ale ne tak, aby se pronesly. Na pohled působí robustním dojmem, ale v ruce sedí dobře. Ostřící prstenec (v případě manuálního ostření) má příjemný odpor a plynulý chod. Na manuální ostření se přepíná posunutím ostřícího kroužku směrem k tělu přístroje. Tlačítko na přepnutí MF/AF, na které můžete být zvyklý z některých zrcadlovkových objektivů, zde nenajdete. To je docela fajn detail. U objektivu 12-40 by se mi víc líbilo, kdyby při změně ohniskové vzdálenosti (laicky při zoomování) neměnila velikost objektivu. Třeba tak, jak to má Canon 17-40 f/4 L. Ale nevím, jestli by to celý objektiv neudělalo konstrukčně tak složitý, že by se neúměrně zvedla vána a cena. Tenhle typ konstrukce je naprosto běžný, takže problém s tím nemám, ale vzhledově se mi to nelíbí 🙂

O optickém výkonu se pak nemá asi smysl dlouho dohadovat. To je pole, na kterém si ve fotografickém světě vybudoval Olympus své renomé. A nové modely rozhodně pokračují ve velmi vysokém standardu.

Displej je výklopný, ale není otočný.

objektivyzdroj: link , Oba Olympusy vedle sebe. Vlevo 40-150 vedle 12-40.

Ovládání, ergonomie

Na těle Olympusu OMD E-M1 je několik tlačítek, kterým můžete navolit vlastní funkci. Na zadní straně je přepínač se dvěma polohami. Takže funkční tlačítka mají v poloze 1 jinou funkci než v poloze 2. Pokud si k Olymu sednete a trochu si s ním pohrajete, tak během chvíle budete mít nastavení takové, díky kterému nebudete muset do menu

em1_back

Zapínací páčka je pak na vrchní straně foťáku. Nedochází tedy k tomu, že si foťák omylem zapnete když ho dáváte do brašny, nebo ho máte na popruhu podél těla. Což se u některých starších foťáků stávalo. U bezzrcadlovek by to bylo zejména nepříjemné kvůli nižší kapacitě akumulátoru.

Nahrávací tlačítko je umístěno na vrchní straně foťáku. Nicméně do nedávna bylo v podstatě zbytečné. Video opravdu nebyla silná stránka Olympusu EM1. To se ale po aktualizaci firmware nedávno změnilo!

Jak se s ním pracuje, obrazová kvalita + video

Asi nejzásadnější věc, která zajímá zájemce o koupi EM1. Obavy, že relativně malý snímač (v porovnání s ostatními výrobci vyjma Panasonicu, se kterým Olympus sdílí platformu m4/3) bude za ostatními zaostávat, mohou zájemci o EM1 pustit z hlavy. EM1 je více než konkurenceschopná. Barvy jsou živé a věrné. Foťák si velmi dobře poradí i s vyšším ISO. Pravda je, že FF snímač má na vyšší ISO nižší šum, ale v porovnání s Canonem 6D nebo Sony A7 má EM1 na vysoké ISO více detailů. S velikostí snímače souvisí i možnost práce s hloubkou ostrosti. Kde je menší snímač nevýhodou. Nicméně při nasazení objektivů se světelností 2,8 a lepší není problém s hloubkou ostrosti pracovat dle libosti.

Ostření je bleskové jak za dobrého světla, tak i v přítmí. A to i ve videu. Což je odvětví, které Olympus ve svých strojích odsouval na vedlejší kolej. Konkurence ho ale donutila udělat několik kroků, které je udělali konkurenceschopné. U EM1 jde zejména o aktualizaci firmware, která nyní umožní nastavit na Olympusu i klasických 25fps. Do aktualizace fw uměl EM1 jen dost nelogických 30fps. Spolu s možností nastavit vše potřebné v manuálním módu při videu a spolu s portem na externí mikrofon se z EM1 stává i obstojná kamera. Na konkurenci (zejména Panasonic) ještě ale stále trochu ztrácí. Pokud je vaším primárním zaměřením video, koukněte se spíše po EM5 II, nebo konkurenci.

Nicméně předpokládám, že také nejste nějací geeci, takže od technikálií k běžnému využití.

* pro zobrazení fotek v plné velikosti klikněte na fotku pravím tlačítkem myši a dejte zobrazit 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olympus OMD E-M1 + 12-40 PRO, f/17, ISO 200, čas 1/4 !

Důkaz, že stabilizace snímače (všechny olympusy mají stabilizovaní snímač) opravdu funguje. Čas 1/4 při teplotě lehce nad nulou v prokřehlých rukách je tomu důkazem 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

S hloubkou ostrosti se dá pracovat. Oproti velkému FF snímači to ale jde hůře. 40-150 PRO, ohnisko 150mm, clona f/2,8, čas 1/500.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olympus OMD E-M1 + 40-150 PRO, ohnisko 150mm, ISO 200, f/2,8, čas 1/600.

Po zveřejnění této fotky na Twitteru mě začal sledovat Larry C. Price. Držitel Pulitzerovi ceny za fotografii a ambasador Olympusu USA! #citimsepocten !

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olympus OMD E-M1 + 40-150 PRO, ohnisko 40mm, ISO 200, f/2,8, čas 1/2000.

V podstatě stejná fotka jako ta nahoře jen na opačné ohnisko. Krásné znázornění toho, jak moc si můžete „přizoomovat“ tu labuť. A díky sněhu i krásná ukázka toho, že 40-150 PRO na širokém konci vcelku vinětuje (tmavší rohy snímku oproti jeho středu). Nic, co by se nedalo odstranit v editoru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tahle fotka nemá o OMDčku vypovídat vůbec nic, je to jen hájovna kousek od nás 😀

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

40-150 PRO, f2,8, ISO 200, ohnisko 150mm, 1/1000. Přímo z foťáku bez editace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

40-150 PRO, f2,8, ISO 200, ohnisko 40mm, 1/5000. Přímo z foťáku bez editace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

40-150 PRO, f2,8, ISO 200, ohnisko 40mm, 1/2500. Přímo z foťáku bez editace.

Na konec článku malá vsuvka ze zoologie. Bude se týkat rozmnožovacích zvyků labuťí. Samec prvně nenápadně krouží kolem a dělá nedostupného. V nestřežený moment se k samičce přiblíží, ponoří jí hlavu do vody a hupne jí na záda. Když je po všem, oba se proti sobě rozjedou a s výskokem se srazí pupky, přičemž se políbí. Jak romantické… Ale možná to maj jinak, nechtěl jsem je rušit. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

40-150 PRO, f2,8, ISO 200, ohnisko 150mm, 1/4000. Přímo z foťáku bez editace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

40-150 PRO, f2,8, ISO 200, ohnisko 150mm, 1/3200. Přímo z foťáku bez editace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

40-150 PRO, f2,8, ISO 200, ohnisko 150mm, 1/4000. Přímo z foťáku bez editace.

Závěrem:

Co se mí líbí:

 • skvělá konstrukce
 • výborná ergonomie, malá váha a kompaktní rozměry
 • výborná obrazová kvalita
 • podání barev

Co se mi nelíbí:

 • pouze jeden slot na paměťovou kartu, u vlajkové lodi v PRO segmentu bych čekal dva.
 • slabší ve videu
 • cena při uvedení na trh. Nyní již je cena velmi dobrá.

Doufám, že se pro vás byla recenze přínosná. Další článek už bude z netechnického soudku 🙂

Jakékoliv dotazy zodpovím v diskusi. A jaký foťák byste si na cestu kolem světa vzali vy? Já nejsem vůbec rozhodnut, ale OMD E-M1 by jistě byl žhavým kandidátem!

Tak zas příště, M.

Ahoj a těším se příště
signature
share
24 Responses
 • Jana
  Leden 25, 2016

  Míro, mne ty tvé články baví. Foťák sice vypadá hezky, ale technika šla vždy mimo mne. Ale i tak se u článků bavím 🙂 Jana

 • XXX
  Leden 25, 2016

  Porovnavat Fuji a Olympus? To chce hodne smyslu pro humor…

 • Jar_da
  Leden 26, 2016

  A Míro, co je tedy lepší? Zrcadlovka, nebo tohle? Třeba Nikon D5500, nebo D7100?

  • Miroslav Čížek
   Leden 26, 2016

   Hele to je dost obsáhlá otázka 🙂 Ono to nejde dost dobře porovnat, protože třeba EM1 a D5500 je úplně jiná kategorie, takže to dost dobře porovnat nejde, ale tak EM1 je lepší než D5500 pro MOJE potřeby. Už jen proto, že D5500 je plastová a neutěsněná „hračka“ byť se skvělým výstupem. D7100 už se porovnávat s EM1 dá, ale zas podle každého preferencí.

 • Name*
  Leden 27, 2016

  Jsem zmatena 🙂 Nejdřív Nikon, pak #teamCanon a teď Olympus? Nějak rychle převlíkáš kabáty 🙂

 • Terka
  Leden 29, 2016

  Ahoj Míro,
  mám takový dotaz. Od kamaráda jsem odkoupila tělo fotoaparátu Canon D5000 a rozmýšlím se, jaký objektiv by byl nejvhodnější. Mohl bys mi prosím poradit? Vůbec se v objektivech nevyznám a nerada bych si koupila něco špatně. Jedno vím jistě. Potřebovala bych, aby se objektiv cenově vešel do 10 – 12 000 max a chtěla bych fotit zejména produkty a portréty. Sem tam fotku na výletě… Ale hlavně ty portréty a produkty. Předem děkuji za odpověď

  • Miroslav Čížek
   Leden 30, 2016

   Ahoj, Terko,
   asi myslíš Nikon D5000 ? Nebo možná Nikon 500D ? 🙂 Ale pokud Nikon D5000, tak dost záleží na tom, co budeš fotit 🙂 Produkty, to může být rohlík, ale taky autobus 🙂 Ale jestli něco malého, nebo normálně velkého, tak ideálně nějaký makro objektiv s ohniskovou vzdáleností okolo 60 až 90 mm. Nikon má v nabídce makro 60mm objektiv, ten bych asi vzal. Ale opravdu dost záleží na tom, k čemu konkrétně jej budeš používat 🙂

 • Honza
  Duben 8, 2017

  Ahoj Míro,
  kdybych si koupil EM1,dá se tam dát vícero tipů objektivů na tělo.Někde jsem četl o nějaké redukci a nevím co si pod tím mám představit.Že tam mohu dávát (v uvozovkách) i jiné značky objektivů od jiných výrobců?
  Děkuji moc za odpověď,Honza

  • Miroslav Čížek
   Duben 14, 2017

   Ahoj Honzo,
   na Olympus jdou nasadit všechny objektivy Olympus s bajonetem Micro Four Thirds (někdy označované m43 , Micro 4/3, MFT), což jsou všechny současně vyráběné objektivy od Olympusu. Stejně tak všechny objektivy od Panasonicu. Panasonic a Olympus sdílí stejný bajonet a celou platformu Micro Four Thirds spolu vyvinuli a dále vyvíjí. A stejně tak se na Olympus dá nasadit objektivy jiných značek (Sigma např., nebo Samyang, atd) s bajonetem Micro Four Thirds. U všech objektivů je to označené většinou přímo v jejich názvu (např. SIGMA 60 mm f/2,8 DN Art černý pro Olympus/Panasonic MFT ). Ostatní objektivy se dají nasadit přes redukce, ale to bych osobně nedělal. Jednak se tím zbytečně zvyšuje váha a velikost celku a pak se většinou snižuje optická kvalita objektivu, nebo přesnost a rychlost ostření.

 • dragon city hack mod
  Říjen 15, 2017

  Wow, great post.Much thanks again. Want more.

 • omega xl review
  Říjen 15, 2017

  Very neat post.Really thank you! Will read on…

 • Visit Website
  Říjen 17, 2017

  Really appreciate you sharing this article.Thanks Again. Cool.

 • sletrokor
  Říjen 17, 2017

  Major thanks for the blog post. Much obliged.

 • DIC Phoenix
  Říjen 18, 2017

  Fantastic article post.

 • VigRx Plus
  Říjen 18, 2017

  Major thankies for the blog post. Want more.

 • check my blog
  Říjen 19, 2017

  Im obliged for the blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 • pure slim 1000 review
  Říjen 19, 2017

  I really liked your article post.Really thank you! Really Cool.

 • vung tau melody
  Říjen 20, 2017

  Really appreciate you sharing this post. Will read on…

 • prix carte grise
  Říjen 20, 2017

  Looking forward to reading more. Great article.Really looking forward to read more.

 • elake
  Říjen 21, 2017

  Fantastic article post.Really thank you! Great.

 • my link
  Říjen 22, 2017

  I just want to tell you that I am just very new to blogs and absolutely savored you’re web site. Almost certainly I’m likely to bookmark your website . You really come with beneficial posts. Thanks a lot for revealing your blog site.

 • Im grateful for the post.Much thanks again. Really Cool.

What do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.